Po czym poznać fachowego elektryka?

Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne jesteś na etapie poszukiwania fachowego elektryka, któremu chcesz zlecić wykonanie, modernizację, lub naprawę Twojej instalacji elektrycznej.
Ten artykuł pomoże Ci odróżnić fachowca od „złotej rączki” i partacza… Zapraszam do lektury.


Prawdziwy, fachowy elektryk musi:

Dysponować odpowiednim sprzętem – profesjonalne wiertarki, bruzdownice, zaciskarki, wkrętaki, sprzęt pomiarowy itp. Profesjonalny sprzęt skraca czas realizacji zlecenia i powoduje mniejsze szkody. Kucie bruzd i otworów pod puszki elektryczne nieprofesjonalnym sprzętem powoduje większy hałas, zapylenie i często większe ubytki w ścianach, co powoduje większe koszty ich wypełnienia (np. gipsem).

Posiadać gruntowne wykształcenie kierunkowe – jest to szalenie ważne. Wielu „elektryków” nie dysponuje wykształceniem kierunkowym, są to tzw. „odtwórcy”. Odtwarzają poznane gdzieś na budowie schematy wykonywania instalacji elektrycznych, w ogóle nie znając podstaw ich funkcjonowania.Stosują przewody bez wcześniejszych obliczeń spadków napięć, oddziaływań cieplnych, elektromagnetycznych oraz ich doboru w zakresie przepływu prądów roboczych i zwarciowych. W ogóle nie wykonują połączeń wyrównawczych, nawet tego nie proponują. Nie wiedzą jak podłączyć zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, jak prawidłowo wydzielać obwody, jak symetrycznie obciążać poszczególne fazy, jak zabezpieczać obwody.

„Elektryk odtwórca” nie wie jak prawidłowo zabezpieczać obwody i chronić życie ludzkie za pomocą wyłączników nadprądowych i różnicowoprądowych (o zgrozo). Niestety spotkałem się również z takim wykonaniem instalacji elektrycznej w której połączenia w rozdzielnicy były wykonane dokładnie odwrotnie niż powinny. Instalacja w takich sytuacjach może działać „normalnie”, ale w przypadku zwarcia, lub dotknięcia np. przewodu pod napięciem, żaden wyłącznik nadprądowy nie zadziała – to jest pewna śmierć.

Kolejnym nagminnym błędem jest brak sprawdzenia izolacji przewodów i prawidłowości połączenia instalacji przed jej zatynkowaniem! Często poprawiałem już zatynkowane instalacje elektryczne z powodu uszkodzonej izolacji przewodów w ścianach lub nieprawidłowych połączeń – koszty takich napraw są dużo wyższe niż zrobienie instalacji od podstaw.

Wierz mi – elektryk musi mieć pojęcie o tym co robi. Musi myśleć, musi rozumieć zagadnienie, musi znać przepisy.

Posiadać niezbędne uprawnienia – uprawnienia są ważne, ale nie najważniejsze. Świadectwa kwalifikacyjne SEP ludzie uzyskują w różnych instytucjach, mogą je uzyskać również osoby bez gruntownego wykształcenia elektrycznego np. człowiek po ogólniaku. Czy to jest dobry elektryk? Nie sądzę.

Nie daj się zwieźć! Wielu ludzi uważa się za fachowców, bo posiadają uprawnienia SEP, ale to nie jest żaden wyznacznik. Najbardziej wiarygodnym wykonawcą Twojej instalacji jest osoba z dyplomem technikum, lub dyplomem studiów wyższych na wydziale elektrotechniki posiadająca uprawnienia SEP. Wtedy masz większą pewność, ze ta osoba wie co robi. Jeśli zgłosi się do Ciebie „elektryk” z uprawnieniami SEP, który nie ukończył żadnej szkoły elektrycznej, to radzę Ci nie korzystać z jego usług – no chyba, że lubisz problemy.

Czytać czasopisma branżowe. Ważne, żebyś miał do czynienia z fachowcem, który jest na bieżąco z nowościami technicznymi.

Uzupełniać wiedzę dotyczącą nowych przepisów – ważne żebyś miał do czynienia z fachowcem, który jest na bieżąco z obowiązującymi normami.

Uczestniczyć w targach w celu poznania nowych rozwiązań technicznych – j.w.

Uczestniczyć w kursach i szkoleniach, żeby podnosić poziom świadczonych przez siebie usług – j.w.

Stale poprzez praktykę uczyć się nowych rzeczy, które wpływają na poziom Twojego bezpieczeństwa i wygody – kiedy już zaczniesz użytkować instalację elektryczną – bardziej chodzi tutaj o nowoczesne rozwiązania poprawiające komfort w domu lub mieszkaniu.

Oczywiście myślę, że świetnie zdajesz sobie sprawę, że to wszystko kosztuje czas i pieniądze, dlatego fachowy elektryk odpowiednio wycenia swoją pracę i nie jest najtańszy!


Jak rozpoznać prawdziwego, fachowego elektryka?

Posiada wiedzę, która pozwala mu odpowiadać płynnie na Twoje pytania, jednak niekoniecznie będzie się chciał z Tobą dzielić całą swoją wiedzą – pamiętaj, że wiedza jest kapitałem fachowca. Prawdziwy fachowiec szanuje swój kapitał i dzieli się tylko tym, czym musi.

Stosuje odpowiednie narzędzia do konkretnego typu pracy – np. nie przecina przewodów elektrycznych nożyczkami.

Montuje w gniazdkach fazę z lewej strony.

Pojedyncze gniazdo montuje zawsze bolcem do góry.

Elektryczny osprzęt naścienny montuje w rękawiczkach – żeby nie pobrudzić nowych ścian.

Narzędzia – posiada markowe narzędzia (Bosch, Hilti, Makita, Metabo itp.), zadbane, nieuszkodzone i dobrze poukładane w odpowiednich walizkach. Jeśli widzisz narzędzia marketowe, uszkodzone, zaizolowane taśmą izolacyjną, niechlujne wrzucone do jednej torby ze wszystkimi innymi narzędziami, to masz pewność, że trafiłeś na partacza.

Fachowe publikacje – jeżeli w razie wątpliwości przy rozwiązywaniu mało popularnego zagadnienia z dziedziny elektryki elektryk skorzysta z fachowej publikacji (często są to opasłe segregatory z normami, przepisami, zaleceniami) to możesz być pewien, że traktuje swoją pracę poważnie i inwestuje we własny rozwój, żeby Twoja instalacja była funkcjonalna i bezpieczna.

Uprawnienia – głownie uprawnienia SEP. Pamiętaj jednak, że uprawnienia takie nie zawsze świadczą o fachowości jeśli dana osoba nie legitymuje się przynajmniej dyplomem technikum w zakresie instalacji elektrycznych. Posiadanie uprawnień to często nadużywany argument przez osoby, które nie mają wykształcenia kierunkowego – same uprawnienia nadawane są przez różne organy i stopień trudności egzaminu niestety bywa różny.

Rzeczowość i komunikatywność – dobry fachowiec jest rzeczowy i komunikatywny – jeśli proponuje Ci jakieś dodatkowe rozwiązania, to zawsze wyjaśnia w jakim celu i jakie to niesie ze sobą inwestycje oraz korzyści dla Ciebie.

Barwy żył przewodów – dobry fachowiec zawsze zachowuje kolorystykę obwodów zalecaną przez normy. Czasami trudno to rozpoznać, jeśli nie ma się doświadczenia, najlepiej po prostu pilnować, czy dany elektryk łączy przewody jednakowych kolorów ze sobą.

Złączki instalacyjne – dobry fachowiec unika dużej ilości złączek instalacyjnych w obwodach PE (przewód żółto-zielony) i w obwodach N (przewód niebieski). Ma to zasadnicze znaczenie dla działania ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.

Łączniki w obwodach oświetleniowych przerywają obwód fazowy – poznasz to po tym, że po „zgaszeniu światła” łącznikiem naściennym przykładając wskaźnik napięcia w miejsce żarówki w oprawie oświetleniowej nie będzie wykrywane napięcie.

Pytania – dobry fachowiec dużo pyta – pyta o Twoją instalację, o Twoje wymagania i oczekiwania, o planowane rozmieszczenie gniazd, skrzynek rozdzielczych i wypustów oświetleniowych – podpowiada odpowiednie rozwiązania.

Bezpieczeństwo – z ust dobrego elektryka wiele razy usłyszysz to słowo. Bezpieczeństwo instalacji elektrycznych jest absolutnym priorytetem dla fachowców.

Rysunek – dobry fachowiec sporządza plan pracy, którego podstawą jest rysunek. Rysunek jest wcześniej przemyślany, ma zaznaczone obwody i opracowany sposób ich oznaczania i opisu. Rysunek pomaga zachować systematykę w instalacji. Wiele osób czuje się zbyt pewnie i robią elektrykę na pamięć, gubiąc się w plątaninie obwodów, co skutkuje błędnymi połączeniami.

Obwody bez puszek rozgałęźnych – dobry elektryk stara się stosować obwody bez puszek rozgałęźnych wszędzie tam gdzie to tylko możliwe. Taki sposób prowadzenia instalacji zapewnia dostępność instalacji na potrzeby diagnostyki w przyszłych latach eksploatacji. W wielu przypadkach np. pomiar stanu izolacji przewodów w ścianach jest kompletnie niewiarygodny ze względu na dużą liczbę łączeń zastosowanych w obwodzie.

Zasady bezpieczeństwa – dobry elektryk zawsze po skończonych pracach poinformuje Cię jakie są zasady bezpiecznego użytkowania instalacji i urządzeń elektrycznych w Twoim domu.

Polecenia – dobry fachowiec zawsze jest polecany znajomym, lub dotarł do Ciebie z polecenia.

Cena – dobry fachowiec zawsze kosztuje więcej niż najtańszy na rynku i rzadko podejmuje zlecenia, które nie zapewniają mu godziwego wynagrodzenia, którego sporą część przeznacza na dalsze uzupełnianie wiedzy i fachowy sprzęt.

Jakość – dobremu fachowcowi zawsze zależy na najwyższej jakości jego pracy i na tym, byś polecał go innym.

Ekspert – dobry fachowiec to ekspert w danej dziedzinie. Dobry fachowiec nigdy nie zaproponuje Ci wykonania mebli do kuchni, położenia gładzi na ścianach, czy płytek na tarasie. Dobry fachowiec skupia się na tym by być najlepszym w swoim fachu i godnie z tego żyć, nie musi umieć wszystkiego po trochu. Jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego, tak jest zawsze w życiu. Jeśli nie wierzysz to zadaj sobie pytanie np. Czy znasz świetnego kardiologa, który jest jednocześnie wybitnym ginekologiem? Znasz jakiegoś wybitnego prawnika, który świetnie zna się na uprawie pszenicy? No właśnie…

Pamiętaj! Jeśli szukasz najtańszego „elektryka”, to możesz być pewien, że nie jest to prawdziwy fachowiec, a Twoja instalacja będzie pełna błędów zagrażających życiu Twojemu i Twoich bliskich. Koszty modernizacji lub naprawy wadliwej instalacji elektrycznej przez prawdziwych fachowców zdecydowanie przekroczą koszt wykonania podobnej instalacji od podstaw.

Jeśli szukasz człowieka uniwersalnego, który zrobi dla Ciebie hydraulikę, instalację gazową, elektrykę, położy płytki w łazience i przygotuje dla Ciebie ogrodzenie domu, to możesz być pewien, że niczego nie zrobi naprawdę fachowo, a późniejsze koszty napraw bardzo niemile Cię zaskoczą.