Wymiana Instalacji Elektrycznej – remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?

W obecnych czasach ze względu na wysokie ceny nowych mieszkań wielu ludzi decyduje się na zakup mieszkań pochodzących z rynku wtórnego. Zdecydowanie najbardziej elastycznym rozwiązaniem jest zakup mieszkania do remontu ze względu na niższą cenę zakupu i możliwość urządzenia mieszkania zgodnie z własnymi upodobaniami.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy na jakie elementy należy zwrócić uwagę podejmując decyzję o remoncie. W tym artykule postaram się zwrócić uwagę na ważne aspekty dotyczące instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Zachęcam do uważnej lektury.

wymiana instalacji elektrycznej

Wymieniać instalację elektryczną w mieszkaniu, czy nie zawracać sobie tym głowy?

Jeśli Twoje mieszkanie mieści się w budynku z lat 70, 80, początek 90 i starszych to zdecydowanie zalecam wymianę instalacji elektrycznej. Dlaczego?

1. Bezpieczeństwo, Bezpieczeństwo i jeszcze raz BEZPIECZEŃSTWO Instalacje elektryczne starego typu w układzie sieciowym TN-C – potocznie „instalacje elektryczne dwużyłowe” – nie spełniają obecnych norm bezpieczeństwa, głównie ze względu na brak możliwości zastosowania wyłącznika różnicowoprądowego do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym i pożarem.

W tego typu instalacjach często dochodzi do niebezpiecznych porażeń prądem elektrycznym, szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia. W instalacjach tych często występują gniazda bez uziemienia, co sprawia, że używanie wielu sprzętów AGD każdego dnia niesie ze sobą ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Również obsługa starego typu bezpieczników (wkręcanych) jest dużo mniej komfortowa i bezpieczna niż obsługa współczesnych wyłączników nadprądowych obsługiwanych za pomocą małej dźwigni góra/dół. Wymiana instalacji elektrycznej (szczególnie w starym budownictwie) ze względów bezpieczeństwa jest często niezbędna.

2. Mnogość urządzeń elektrycznych. W latach 70-tych popularność urządzeń elektrycznych w mieszkaniach była stosunkowo nieduża, dlatego też mieszkania te miały bardzo mały przydział mocy elektrycznej, a przewody w ścianach miały bardzo małe przekroje. Również ilość gniazd elektrycznych (kiedyś w zupełności wystarczająca) dziś nie zaspokaja podstawowych potrzeb domowników.

Obecnie trudno jest wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez pralki, piekarnika, czajnika bezprzewodowego, żelazka, telewizora, komputera, radia, głośników, dużej ilość źródeł światła, a często nawet elektrycznej kuchenki czy zmywarki.

Ta mnogość urządzeń powoduje, że konieczne są dodatkowe gniazda elektryczne w różnych częściach mieszkania, a nie jest możliwe ich „dołożenie” ze względu na zbyt duże przeciążenie już istniejącej instalacji elektrycznej. Wymiana instalacji elektrycznej pozwala poradzić sobie z problemem małej liczby gniazd.

3. Mały przydział mocy. W mieszkaniach sprzed kilkudziesięciu lat przydział mocy szacowany był na około 2000W, to tyle energii ile dziś potrzebuje żelazko do normalnej pracy. Przy takim przydziale mocy i dobranych do obwodu zasilającego zabezpieczeniach często niemożliwe jest użycie kilku urządzeń o mocy powyżej 1500W w jednym czasie.

Oczywiście lokatorzy często „radzą sobie” z tymi niedogodnościami na własna rękę zmieniając wkładki topikowe bezpieczników na „większe” (o większym prądzie znamionowym) co często skutkuje ciężkimi porażeniami prądem elektrycznym, pożarami, lub przepaleniem się części obwodów elektrycznych, których zastąpienie okazuje się bardzo kosztowne.

W takiej sytuacji konieczne staje się dostosowanie obwodów i zabezpieczeń instalacji elektrycznych do obecnych wymogów, co bardzo ułatwia korzystanie z instalacji elektrycznej w mieszkaniu i zwiększa jej bezpieczeństwo.

Obecnie wiele spółdzielni wymienia piony elektryczne i dostosowuje je do większej mocy, dlatego zaniedbanie wymiany instalacji elektrycznej na etapie remontu mieszkania powoduje duże utrudnienia w korzystaniu z urządzeń elektrycznych w mieszkaniu i jest decyzją nieprzemyślaną, która pociąga za sobą spore koszty ze względu na konieczność „dołożenia” kolejnych obwodów elektrycznych w świeżo wyremontowanym lokalu.

Wymiana instalacji elektrycznej pozwala na dostosowanie nowej instalacji do współczesnych wymogów, oraz bezproblemowe używanie odbiorników o większej mocy.

4. Słabej jakości obwody. W instalacjach starego typu bardzo często żyły przewodów w ścianach wykonane są z aluminium. Aluminium jest słabym materiałem do takich zastosowań, bardzo łatwo się zużywa pod wpływem ciepła wydzielanego przez przepływający w obwodzie prąd, staje się kruche, miękkie, ma dużo mniejszą zdolność przenoszenia ładunku elektrycznego, dlatego przy zbyt dużym obciążeniu przewody łatwo się „wypalają”.

Żył aluminiowych nie można w sposób bezpośredni łączyć z żyłami miedzianymi. Jeśli nawet instalacja jest wykonana z lepszej jakości materiału jakim są żyły miedziane, to często w starych instalacjach ich przekroje są na tyle małe, że podłączanie współczesnych odbiorników bardzo obciąża i ten rodzaj przewodów powodując ich uszkodzenia: przepalenia, przegrzania, pożary. Wymiana instalacji elektrycznej eliminuje ten problem.

5. Instalacja dwużyłowa – jest to stary typ instalacji.

Obecnie podczas remontu należy bezwzględnie wymienić przewód doprowadzający zasilanie do Twojego mieszkania na przewód trzy żyłowy (dla obwodów jednofazowych), a nawet na pięcio-żyłowy (dla obwodów trójfazowych) chociażby z myślą o zasileniu w przyszłości płyty indukcyjnej czy rozdziale obwodów w mieszkaniu na obwody zasilane z różnych faz.

Należy pamiętać, że wymiana instalacji elektrycznej na bardziej nowoczesną to inwestycja w bezpieczeństwo i niezawodność na długie lata.

6. Przeróbki. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym można z bardzo dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że instalacja elektryczna nie jest zachowana w pierwotnym stanie, ściany pełne są dziwnych połączeń, dodatkowych puszek rozgałęźnych, dołożonych obwodów, a przewodów elektrycznych można spodziewać się wszędzie – szczególnie tam, gdzie planujemy wywiercić otwór na jakiś naścienny obraz lub zegar 🙂

Wymiana instalacji elektrycznej zapewnia ten komfort, że można zlecić ułożenie przewodów w najbardziej optymalny sposób, a całość udokumentować zdjęciami. Wtedy mamy pewność, gdzie można wiercić…

Dlaczego tak wiele osób lekceważy konieczność wymiany instalacji elektrycznej podczas remontu mieszkania? Co na to „fachowcy”?

Po pierwsze: właściciele mieszkań wiedzą że instalację elektryczną trzeba wymienić, ale szkoda im dodatkowych pieniędzy, bo przecież ponieśli ogromne koszty zakupu mieszkania, czeka ich remont, a prąd w mieszkaniu przecież jest…  

Niestety ten tok rozumowania szybko się mści w postaci późniejszych zagrożeń zdrowia i życia, nieszczęśliwych wypadków, dyskomfortu w korzystaniu z instalacji elektrycznej, kosztach napraw instalacji czy problemach z odsprzedażą „wykończonego” przecież mieszkania.

Po drugie: właściciele mieszkań nie mają odpowiedniej wiedzy na ten temat, lub nie poszukują jej na własną rękę, jest to jak najbardziej zrozumiałe, przecież wystarczy powierzyć te prace fachowcom…

Po trzecie: „Fachowcy” – z reguły ekipy remontowe do wszystkiego – począwszy od tynków, przez hydraulikę, elektrykę, na glazurze i terakocie kończąc… Robią wszystko i… niewiele robią dobrze, jednocześnie „doradzają” swoim Klientom (poniżej przykłady):

„Pani nie wymienia elektryki, szkoda kasy, tu są dobre miedziane przewody, które działają” – zapominają tylko dodać że instalacja jest dwużyłowa, nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa, jest niefunkcjonalna ze względu na małe przekroje przewodów i małą ilość gniazd.

„Nie trzeba gniazda z bolcem, to zbędny wydatek” – nie dodając, że ten „zbędny wydatek” i odpowiednie jego połączenie może ocalić życie.

„Nie trzeba wymieniać całej instalacji, my tu dorobimy dodatkowe gniazdo” – nie wspominają, że połączą starą część obwodu z nową skręcając przewody i gipsując je w ścianie w znanym tylko sobie miejscu. Funkcjonalnie zyskujesz wtedy dodatkowe gniazdo, bez odpowiedniego zabezpieczenia i w tym samym obwodzie z cienkim przewodem, który niebawem ulegnie przepaleniu”

„Wstawimy Panu większy bezpiecznik i nic nie będzie wywalało” – zapominają tylko dodać, że takie działanie może spowodować śmiertelne porażenie, pożar, lub w najlepszym przypadku przepalenie obwodu.

„Po co Pani pomiary instalacji elektrycznej, to jest pic na wodę” – nie dodają, że tylko pomiary specjalistycznym sprzętem (za kilka tysięcy złotych) a nie miernikiem z bazaru pozwalają ocenić stan bezpieczeństwa instalacji.

„Jak my to wszystko zrobimy to będzie Pani miała taniej” – zwykle okazuje się inaczej, szczególnie kiedy ktoś umiera od porażenia prądem, lub trzeba wezwać fachowego elektryka żeby dokonał poprawek.

„Mam uprawnienia elektryczne, zrobię to Pani jak należy” – to jest rzeczywisty problem, ponieważ te podstawowe świadectwa kwalifikacyjne do zajmowania się instalacjami elektrycznymi na stanowisku Eksploatacji są łatwe do zdobycia na pierwszym lepszym kursie dla osób nie mających nic wspólnego z elektryką.

Należy sprawdzić czy taka osoba ma wykształcenie elektryczne, czy w świadectwie kwalifikacyjnym ma również zaznaczone wykonywanie pomiarów (pomiary mogą wykonywać tylko osoby wykwalifikowane, wykształcone w zawodzie elektryka) oraz czy taka osoba może pochwalić się świadectwem kwalifikacyjnym na stanowisku Dozoru  (żeby zdobyć takie świadectwo potrzebne jest wykształcenie kierunkowe i wieloletnia praktyka zawodowa ).

Tylko tak przygotowanym elektrykom należy powierzać wykonanie instalacji elektrycznej.

Inne przewinienia „fachowców od wszystkiego”:

  1. Nie mają wiedzy elektrycznej.
  2. Nie potrafią w sposób prawidłowy dobrać przewodu do obwodu.
  3. Nie potrafią w sposób prawidłowy dobrać zabezpieczenia do obwodu.
  4. Nie potrafią w sposób prawidłowy dokonać podłączeń w skrzynce rozdzielczej.
  5. Nie znają zasady działania elektrycznej aparatury zabezpieczającej ludzi i obwody.
  6. Nie potrafią rozplanować instalacji elektrycznej.
  7. Nie potrafią doradzić w kwestii ilości gniazd i wypustów elektrycznych oraz ich rozmieszczenia.
  8. Nie uziemiają gniazd.
  9. Nigdy nie dokonują pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, nawet nie wiedzą jak to zrobić.
  10. Nie dysponują specjalistycznym sprzętem pomiarowym.
  11. Nie znają zagrożeń wynikających z działania prądu elektrycznego.
  12. Lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa.
  13. Nie udzielają sensownych odpowiedzi.
  14. Nie udzielą wskazówek na temat bezpiecznego użytkowania instalacji elektrycznej.
  15. Nie zaproponują rozwiązań z dziedziny automatyki i sterowania instalacją, które przy niskich nakładach znacznie podnoszą komfort użytkowania instalacji i pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej.
  16. Nie odbierają telefonów po skończonej pracy – trudno jest wyegzekwować od nich jakąkolwiek pomoc i usunięcie fuszerek, które wykonali.

Podsumowanie

Jeśli zamierzasz remontować mieszkanie w budynku z lat 70, 80, 90-tych lub starszym, bardzo poważnie pomyśl o wymianie instalacji elektrycznej. Jeśli nie jesteś pewien jakie działania należy podjąć skontaktuj się z elektrykiem, który po dokonaniu oględzin doradzi Ci najlepsze możliwe rozwiązania.

Unikaj „fachowców” od wszystkiego. Jest takie powiedzenie „Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” i ono doskonale sprawdza się w każdej dziedzinie życia. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów zlecając wykonanie prac fachowcom w danej dziedzinie, a Ty będziesz mógł cieszyć się swoim wyremontowanym mieszkaniem.

Jeśli planujesz remont generalny to zadzwoń pod numer 513-324-097 i skorzystaj z bezpłatnej wyceny prac elektrycznych oraz naszego doradztwa. To nic nie kosztuje, a pozwoli Ci uniknąć poważnych błędów przy remoncie mieszkania.

Możesz też skorzystać z formularza kontaktu i zamówić wizytę naszego specjalisty. Aby to zrobić kliknij tutaj >>>